Wonder
Odessa SHOW 2017 w Klubie IQ
grupa utalentowanych studentów prosto z Odessy

Odessa SHOW 2017 w Klubie IQ

Zabawne skecze, porywające układy taneczne i niebanalne piosenki – to wszystko zaprezentowali artyści tworzący jeden z najlepszych studenckich zespołów na Ukrainie. Wystąpili w poniedziałek 30 stycznia 2017 roku na scenie Klubu IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Początek był o godz. 19.00.

„Studklub” to studencka grupa artystyczna z Narodowego Uniwersytetu Ekonomii w Odessie. Przez 40 lat istnienia zespół odniósł wiele sukcesów współpracując z wybitnymi choreografami, instruktorami czy reżyserami. Kilka lat temu studentka wywodząca się z grupy wygrała konkurs „The voice of Ukraine”. Na uniwersytecie żartują że „Studklub” to jest jeszcze jeden fakultet, bowiem dla swoich członków jest wielką przygodą i głównym obok studiów zajęciem. Grupę tworzą studenci różnych kierunków.

Zespół przyjeżdża do Rzeszowa po raz trzeci. W tym roku wystąpiło 16 artystów pod okiem Viktorii Litvinovej. Na program złożyły się popisy wokalne, taneczne oraz niepozbawione komizmu scenki pantomimiczne.

Inicjator wydarzenia Fundacja Inicjatywy Artystyczne "UNISSON". Organizator i partnertner Klub IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Więcej zdjęć
Wydarzenie na FB

Fot. Katarzyna Mieszawska

 

 

Wonder
Festiwal im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina / Kielce
Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych

Festiwal im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina / Kielce

W dn. 26-27 listopada 2016 roku Fundacja Iniciatywy Artystyczne „UNISSON” reprezentowała młodych konkursantów na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina.

Organizator wydarzenia: Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach.

Coroczny konkurs skierowany jest do młodych adeptów sztuki wokalnej i od początku jego istnienia, ma na celu pielęgnowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie ich pasji oraz możliwość zaprezentowania się przed szerszą publicznością i profesjonalnym jury. Udział w festiwalu pozwala skonfrontować umiejętności wokalne jego uczestników w gronie kolegów i koleżanek z różnych regionów Polski i krajów zagranicznych.

Stawka festiwalu - „Złoty Mikrofon”, o który rywalizowali utalentowani wokaliści w każdej z czterech kategorii wiekowych: do 8 lat/ od 9 do 12 lat/ od 13 do 16 lat/ od 17 do 20 lat. W konkursie wzięło udział 58 uczestników. Fundacja „UNISSON” reprezentowala dwóch w III kategorii: Alina Kichuk i Olena Bukrieieva (Czarnomorsk), oraz jednego w kategorii najstarszych: Artem Akopian (Białogrod nad Dniestrem). Wszystkie uczestniki zaprezentowali wysoki poziom umiętności wokalnych. Dla wszystkich konkursantów organizatory przygotowali dyplomy oraz przyjemne prezenty.

* zwyciężca Artem Akopian

Z wielką przyjemnością chcemy pogratulować Artema Akopiana, który zaśpiewał francuzką piosenkę „Une vie d'amour”, okazał się bezkonkurencyjnym w gronie najstarszych i zajął pierwsze miejsce!

Oprócz konkursu, dla naszych uczestników był zorganizowany program turystyczny. Zobaczyliśmy Muzeum Narodowe w Kielce (Dawny Pałac Biskupów Krakowskich), Klasztor na Świętym Krzyży na Łysej Górze, Źródełko św. Franciszka u stóp Łysicy, Ciekoty - miejsce gdzie mieszkał Stefan Żeromski, znany polski prozaik, publicysta i dramaturg.

* widok z klasztoru na Świętym Krzyżu

 

Wonder
XVI Swięto Chleba „Od ziarenka do bochenka”
festiwal cykliczny tradycji młynarskiej / Ustrzyki Dolne

XVI Swięto Chleba „Od ziarenka do bochenka”

6-7 sierpnia 2016 roku na terenie Museum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych odbyła się cykliczna impreza turystyczna „Swięto Chleba”, która powstała jeszcze w 2000 roku. Inicjatorem jest Pan Roman Glapiak, który prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „U Flika” w Dźwiniaczu Dolnym. Tam także odbyło się jej XIV edycji. W 2015 roku została przeniesiona do Młyna.

Program imprezy obejmował wiele atrakcji młynarskich sięgających korzeni: mielenie zboża w żarnach – rodzinnie czy z przyjaciółmi/ młócenie cepem zbóż/  odsiewanie – oczyszczanie zboża od omłotół to cieszące się ogromnym zainteresowaniem zabawy. Lecz głównych bohaterem swięta został tradycyjnie pieczony chleb na zakwasie z liściem kapusty. Smakowaliśmy go z domowym smalcem i z ogórkiem kiszonym.

Swięto obejmowało wielki program koncertowy – występy zespołów regionalnych oraz jarmark ludowy.

Do udziału w imprezie był zaproszony dziecięcy zespół taneczny „Nieposiedy” z Białgorodu nad Dniestrem (Ukraina), który reprezentowała Fundacja Inicjatywy Artystyczne „UNISSON”. Dzieci oraz kierowniki zespołu otrzymali możliwość dolączyć się do tworzenia wielkiej imprezy, zaprezentować wspaniałe tańce na wielkiej scenie festiwalu oraz zapoznać się z dawnimi tradycjami pieczenia chleba „od ziarenka...”. Poza udziałem w imprezie, Fundacja organizowala dla dzieci program turystyczny, żeby lepiej zapoznać się z kulturą kraju oraz codziennym życiem.

*dziecięcy zespół taneczny "Nieposiedy"

Główna gwiazda koncertu – zespół „Rusychi” (Bialgorod nad Dniestrem), również reprezentowany na festiwalu przez Fundację „UNISSON”. Zespół gra w stylu folkowym – oryginalne ukraińskie melodie, dokonując ich własny przeróbek na współczesne brzmienie, i tym lączą kulturową przeszłość z przyszłością.

 

* zespół "Rusychi"

Zdjęcia wzięte z sieci społeczmych.

 

Wonder
Jamala zwyciężczyni Eurowizji w Rzeszowie
koncert na Rynku Rzeszowskim w ramach Wschodu Kultury

Jamala zwyciężczyni Eurowizji w Rzeszowie

Jamala - ukraińska piosenkarka krymskotatarskiego pochodzenia, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku, której skalę głosu ocenia się na cztery oktawy.
Muzyka Jamaly to mieszanka m.in. soulu, jazzu, muzyki elektronicznej, rhythm&bluesa, i gospel. Podczas Eurowizji zaśpiewała utwór „1944”, poruszający temat deportacji Tatarów krymskich w 1944 r. 

25 czerwca o 20:30 na Rzeszowskim Rynku odbył sie cały koncert Jamaly w ramach festiwalu "Europejski Stadion Kultury" .
Przed koncertem o godz. 13.00 odbyła się konferencja prasowa dla media i fanów. Miejsce: Klub Festiwalowy - na Bulwarach nad Wisłokiem.


Organizator koncertu Estrada Rzeszowska.
Inicjator i współorganizator Fundacja Inicjatywy Artystyczne "UNISSON".
Sponsor: G2A.COM

 

Zdjęcia z konferencji prasowej

Zdjęcia z koncertu 

Wonder
Objazdowy dom kultury - warsztaty muzyczne
warsztaty muzyczne: śpiewu, muzyki ludowej

Objazdowy dom kultury - warsztaty muzyczne

"Objazdowy Dom Kultury" to cykl działań artystycznych, kulturalnych, społecznych i obywatelskich, podzielonych na trzy moduły, które były realizowane w wioskach Gminy Dębowiec: Cieklin, Dębowiec, Łazy Dębowieckie, Folusz, Zarzecze w okresie od maja do grudnia 2015 roku. Udział jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu z Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej). 

Inicjator i organizator projektu - Fundacja MONMONDE pod kierownictwem Eweliny Jurasz.

Fundacja Inicjatywy Artystyczne UNISSON zajmowała się warsztatami muzycznymi. Warsztaty muzyczne: śpiewu, muzyki ludowej polskiej i ukraińskiej, gry na tradycyjnych instrumentach z pogranicza karpackiego poprowadziły Bogdan Nikiruy, Julia Honcharuk, Iaroslav Liashok, Iryna Ishkova i Pluhatariov Ivan. Uczestnicy mieli możliwość wspólnie z artystami spróbować gry na instrumentach, przygotować lokalne pieśni i piosenki, zawiązać lokalny zespół muzyczny, przełamywać stereotypy o innych kulturach.

 

Zdjęcia z projektu

Filmik z projektu

Wonder
Teatr Beautiful Flowers - Spektakl TŁUSZCZ
Spektakl w Teatrze Maska w ramach WSCHODU KULTURY

Teatr Beautiful Flowers - Spektakl TŁUSZCZ

Spektakl Teatru Beautiful Flowers z Ukrainy pod tytułem TŁUSZCZ w Teatrze Maska (Rzeszów) w ramach WSCHODU KULTURY.

Teatr Beautiful Flowers (Charków) założyło w 2011 roku trzech znajomych, pracują w unikalnym stylu fank-futuryzm, opierając swoje spektakle na pantomimie. W Rzeszowie zaprezentują spektakl – satyrę „TŁUSZCZ”. Unikatowe przedstawienie zjednoczy w sobie elementy pantomimy, tańca i teatru cieni. Przedstawienie dotyczy aktualnych tematów społecznych: uzależnienie od telewizji i sieci społecznych, od używek, podnosi temat zmienności miłości i przemijania życia.


Kuratorzy i inicjatory: Fundacja Inicjatywy Artystyczne UNISSON


Zdjęcia

Wonder
Electro East – ONUKA. Koncert zespołu ONUKA
ONUKA na Rzeszowskim Rynku w ramach Wschodu Kultury

Electro East – ONUKA. Koncert zespołu ONUKA

27.06.2015 r. na Rzeszowskim Rynku w ramach festiwalu Wschód Kultury odbył się koncert zespołu ONUKA z Ukrainy

Niezwykle oryginalny ukraiński duet, objawienie na rynku muzyki elektronicznej! Połączenie nowoczesnej elektroniki wraz z barwnymi inspiracjami tradycyjną muzyką ukraińską. Tutaj usłyszymy m.in. takie instrumenty ludowe jak: sopilka, bandura czy okaryna, wszystko to okraszone współczesnym, pieczołowicie dopracowanym brzmieniem.
Zespół został stworzony przez dwie wybitne osobowości ukraińskiej sceny muzycznej – ukraińskiego Jamiroquaia – Eugena Filatova (lidera ultrapopularnego zespołu The Maneken), oraz wokalistkę Tomato Jaws – Natę Zhizhchenko. Nazwa zespołu – ONUKA – po ukraińsku wnuczka – to hołd dla dziadka Naty, który był jednym z najznakomitszych mistrzów sztuki lutniczej na Ukrainie.
Okrzyknięci „nadzieją ukraińskiej muzyki synth-pop”, sukcesywnie zgarniają najważniejsze nagrody ukraińskiego przemysłu muzycznego. Ich debiutancki album został uznany za najlepszy album roku osiągając rekordową sprzedaż na ukraińskim iTunes, a portal „Cultprostir” przyznał im tytuł Debiut Roku. Jako jedyny ukraiński zespół wystąpili na Music Winter Conference 2010 (Sochi). Dzielili scenę z gwiazdami światowego formatu takimi jak Jamiroquai czy Lana del Rey.
Współpracują z największymi wytwórniami płytowymi, m.in.: francuską Somekind Records. Zachwycają połączeniem delikatnej elektroniki z folklorem – bogatym brzmieniem instrumentów charakterystycznych dla tradycyjnej muzyki ludowej.
Wokalistka zespołu ONUKA sama tak mówi o swojej twórczości: „Przez lata marzyłam by używać tradycyjnych Ukraińskich instrumentów i melodii folkowych w naszych kompozycjach. Zawsze uważałam, że etniczne elementy czynią muzykę bardziej duchową i jednocześnie atrakcyjną. Moim celem jest dać nowy bodziec tradycyjnej muzyce i sprawić by brzmiała ona jak muzyka XXI wieku.” Eugene Filatov dodaje: „Zamierzamy pokazać całemu światu jak piękna i bogata jest ukraińska muzyka. W wielu jego zakątkach ludzie nawet nie słyszeli o tego rodzaju dźwiękach, ani nie wiedzieli, że takie instrumenty jakich używamy w ogóle istnieją.”
„ONUKA to powiew świeżego powietrza, nawet dla najbardziej wyrafinowanych fanów muzyki elektronicznej.

Fundacja Inicjatywy Artystyczne UNISSON występowała inicjatorem koncertu i kuratorem zespołu.

26.06.2015 - Onuka(UA) razem z Mariką (PL) występowały na koncercie głównym festiwalu WSCHÓD KULTURY. Wideo z koncertu głównego można zobaczyć tu

zdjęcia z koncertu

Wonder
Art-Festiwal “PRZYJAŹŃ” Folkowa Majówka
festiwal folklorystyczny 30.04.2015 - 03.05.2015

Art-Festiwal “PRZYJAŹŃ” Folkowa Majówka

Od początku lutego 2015 roku, Fundacja Inicjatywy Artystyczne „UNISSON” realizuje ciekawe projekty w Ustrzykach Dolnych.


Jeden z takich projektów, Art-festiwal „PRZYJAŹŃ” Folkowa Majówka, odbył się 30.04 - 02.05.2016 r. na terytorium Muzeum Młynarstwa i Wsi „MŁYN” oraz Młyn ART GALLERY (ul. Fabrczna 12).

W ramach festiwalu odbyło się:
-otwarcie wystawy malarskiej „Wiosenne emocje”/ reprezentowano pracy malarzów pochodzących z Ukrainy, m. In. Sergei Garkavyi, Oksana Szwec, Jaroslav Loginskii, Helga Malakhovska
-prezentacja zabytkowych intstrumentów/ warsztaty gry na instrumentach ludowych: dudkach, drymbie, trembicie, bubnie, buchali/ występ solowy gry na lirze korbowej Iwana Wlasiuka
-jarmark ludowy/ warsztaty rzemiosł tradycyjnych: tkactwo, pisanki, wycinanki, robienie „lalek-motanek”, garncarstwo
-warsztaty tańca i śpiewu ludowe od „Bursy Folkloru” (Kyiv, Ukraina)
-przegląd filmów dokumentalnych
-występ zespołu „Widymo” (Sanok)/ zespołu „Zorewycia” (Rzeszów)
-występ artstyczny Artura Kryvych – półfinalista „The Voice of Poland”/ Maksa Ptashnyka (Rzeszów).

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i gościom festiwalu.

 

Zdjęcia z festiwalu

Filmik z festiwalu

 

Wonder
Urban Exploration Lviv Fest (partner)
obsługa techniczna festiwalu

Urban Exploration Lviv Fest (partner)

Urban Exploration Lviv Fest, dn. 15-17 sierpnia 2014 roku, miejsce: Lwiw, ul. B.Chmelnyckoho 124 (Fabryka Marmolady), Ukraina.

Organizator – Anaid Agadjanova (Lwiw).

Fundacja Inicjatywy Artystyczne „UNISSON” wystąpiła jako partner Festiwalu.

Urban Exploration Lviv Fest – to impreza, która lączy w sobie oryginalny program teatralny, unikatowe wystawy fotograficzne, mix wydarzeń muzycznych oraz ekskluzywny laboratorium oswiatowe na terenie tajemniczej i pełnej legend Fabryki Marmolady we Lwowie.

Cel wydarzenia – zwrócić uwagę spółeczności na zapomniany i zaniedbany art-obiekt oraz założenie nowego festiwalu, który zrobi się platformą dla młodych artystów, architektów, fotografów, muzyków, aktorów, reżyserów oraz miłośników sztuki współczesnej.

Między innym, w ramach festiwalu odbyły się warsztaty improwizacji teatralnej, fotograficzne, kulinarne, rękodzieła/ spektakle młodych teatrów/ spotkanie literackie/ koncerty i performansy muzyczne.

Szczególowa informacja:
https://www.facebook.com/events/1653430151549772/
https://www.facebook.com/urbanexplorationlviv

Wonder
Kolór Oksamytu 2014 w Polsce
plener malarski

Kolór Oksamytu 2014 w Polsce

3 międzynarodowy plener malarski. Który oddbył się w Polsce we wrześniu 2014 roku.

Termin: 21-27 wrzesznia

W plenerze wzięły udział takie malarzy:
Sergey Garkavyi (Ukraina, Bilgoro-Dnistrovskyi) (FB)
Oksana Shvets (Ukraina, Bilgorod-Dnistrovskyi) (FB)
Helga Malakhivska (Ukraina, Ivano-Frankivsk) (FB)
Yurij Pinchuk (Ukraina, Ivano-Frankivsk) (FB)
Misako Masuda (Japonia, Okayama) (FB)

W ciągu 7 dni otrzymaliśmy dużo wrażeń, emocji, dużo przygod. Celem było także poznać kulturę polskiego kraju. Wymieniliśmy się doświadczeniem.  Dzięki wycieczkom, podróżom poznali inną sztukę i historię, wzbogaciliśmy duchowny świat wewnętrzny, rozszerzyły horyzonty światopoglądu:) 

UNISSON zorganizował rozmaity program:

*Helga Malakhovska, Galeria w Przemyślu


*oczekiwania kolacji, warsztaty "Oregami" od Misako Masuda, Ustrzyki Dolne

*Galeria Synagoga w Lesku

 

*Misako Masuda i Helga Malakhovka, Zapora na Solinie

*Sergey Garkavyi, Galeria w fabrykie piwa "Ursa Maior"

*Helga Malakhovska, cerkiew w Równi

 

*Oksana Shvets, Galeria RCKP w Krosno

*Misako Masuda w Muzeum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

*uczestniki pleneru w gościach RCKP w Krosno

 *studio RCKP

*Sergey Garkavyi w Muzeum Dziedzictwa Szkła w Krośnie


*Yurij Pinchuk, Galeria Zdżisława Beksińskiego 

*Muzeum Sanocki, Galeria Zdzisława Beksińskiego

* Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - Skansen


*podróż do Słowacji, Bardejov


*Zamek w Krasiczynie

Więcej zdjęć
Zdjęcia z poprzednich plenerów

Wonder
ODESSA-SHOW w Polskim Radio Rzeszów
Koncert Studentów Uniwersytetu Państwowego w Odessie

ODESSA-SHOW w Polskim Radio Rzeszów

28 stycznia 2014 roku w studiu koncertowym Radia Rzeszów odbyło się wyjątkowe wydarzenie „Odessa Show”. Projekt realizowany w ramach programu „Otwórz Kulture”, dzięki współnym działaniom Polskiego Radia Rzeszów oraz Fundacji Inicjatywy Artystyczne „UNISSON”.


„Odessa-Show” – program koncertowy, łączący w sobie tańiec, śpiew oraz kabarety, przedstawiony przez Performance Studio „Studklub” (Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny z siędzibą w Odessie). W celu promocji, integracji i komunikacji poprzez muzykę i kulturę, do udziału w programie zostali zaproszone gości z Polski – artyści i studenci WSIiZ: Anna Szczygielska, Aneta Rolek, Jan Trybus.

Koncert poprowadzili Maryna Bevzenko i Łukasz Błąd.

Zarówno przed występęm studenci „Studklub” zapoznali się systemem edukacji w Polsce na przykładzie prywatnej uczelni WSIiZ, spotkać się i porozmawiać ze studentamy uczelni.

 

 Więcej zdjęć 

 

     

 

Sztuka daje dużo możliwości.

Wonder
Konkurs Kolęd i Pastorałek POGRANICZA 2014
Na scenie RCKP zaprezentują się młode wokalisty wykonujące tradycyjne kolędy i pastorałki

Konkurs Kolęd i Pastorałek POGRANICZA 2014

Konkurs Kolęd i Pastorałek POGRANICZA 2014

Fundacja Inicjatywy Artystyczne "UNISSON" reprezentowała artystów z Ukrainy w XXIII Dziecięcym Konkursie Kolęd i Pastorałek. Konkurs odbył się w Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie 17 stycznia 2014 r., w ramach którego swoje wokalne umiejętności zaprezentowali ponad 100 młodych uczestników z Polski i Słowacji i Ukrainy.

 

*zdjęcia są wykorzystane z strony internetowej Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie z imprezy "XXIIІ KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK POGRANICZA"

 

Wonder
Festiwal Tradycji Bożonarodzeniowej „Betlejemska Gwiazda“
Cykl różnorodnych prezentacji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia

Festiwal Tradycji Bożonarodzeniowej „Betlejemska Gwiazda“

Fundacja Inicjatywy Artystyczne "UNISSON" uczęstniczy w Festiwalu Tradycji Bożonarodzeniowej Pogranicza „Betlejemska Gwiazda“ zorganizowanego przez Regionalny Centrum Kultur Pogranicza w Krosno. Wszystkie elementy festiwalu przybliżają obyczaje związane z okresem tych najpiękniejszych świąt w roku po obu stronach granicy, z podkreśleniem różnorodności związanej ze świętowaniem w dwóch obrządkach wiary. Jest to cykl różnorodnych prezentacji mających na celu ocalenie od zapomnienia obrzędów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Festiwal odbywa się od w grudniu w miaście Krosno.

 

*zdjęcia są wykorzystane z strony internetowej Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie z imprezy "BETLEJEMSKA GWIAZDA 2012"

Wonder
Studklub. Odessa Show - w Klubie IQ (WSIiZ)
koncert studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Odessie w Rzeszowie

Studklub. Odessa Show - w Klubie IQ (WSIiZ)

Spotkanie z kulturą ukraińską: Studklub Odessa show w Rzeszowie

Kolejny wieczór artystyczny w Klubie Akademickim IQ na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Tym razem przyjechali studenci z Odessy, którzy pokazali  prawdziwy odesski humor w połączeniu z ukraińskimi  piosenkami i  tańcem.

2 lutego 2016 odbył się koncert zespołu Studklub Odessa show. Przewieźli przez 1500 km i  taniec,  i kabaret,  i piosenki – każdy występ zmuszał jeszcze głębsze zanurzyć się w tajemnicy kultury Południowej Ukrainy.  

 - Uważam, że, to jest wyzwaniem  najpierw przyjechać do innego kraju, ja już milczę o tym, żeby występować. Fajnie, że integrujemy się pomiędzy sobą, w taki sposób więcej dowiemy się o kulturze innego kraju –  skomentowała Elizabet Androsowa, studentka 2 roku na WSIiZ.

Koncert zaczął się tańcem samurajów, historia o tym, jak dobro zawsze walczy z ciemną stroną. Na początku już było widać, że jest filozofia i rozumienie tego co chcą powiedzieć językiem tańca. Kabaret przenieś  widzów  od smutnych myśli do prawdziwego Odesskiego humoru. Głównie żarty były   mówione w języku ukraińskim, ale prawie wszyscy się śmieli, tak że nie składało to żadnego problemu. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że mówią o banalnych rzeczach, ale to jest kluczem do udanego żartu.

  -Nie wystarczało mi tradycyjnego odesskiego humoru, ale mówią, że Odesskie żarty mogą zrozumieć tylko odessyci – mówiła Iryna Golovan, studentka WSIiZ -  oprócz tego, koncert mi bardzo zainspirował, po prostu lubię tą kulturę, uwielbiam Odessę.    

Od śmiechu do miłości. Po płaczu od żartów niektórzy zaczęli płakać od tańca dwóch ukochanych. Język ciała, emocję, o których nie mówią, a po prostu trzymają ich w sercu – miłość i więcej słów nie jest potrzebna.

Głos – to jest mocna broń ukraińskiej kultury, kolejny raz upewniły się w tym gości koncertu. I nacjonalne piosenki, i  nowoczesny rok – wszystko można było usłyszeć tym wieczorem.

- Na początku było strasznie, dlatego, że jest to inny kraj, inna mentalność, chociaż głównie to były nasi rówieśnicy. Przez każdy następny numer mieliśmy coraz więcej kontaktu z ludźmi – podzieliła się wrażeniami uczestniczka Studklub Odessa show Christina Niewiedoma. 

Pod koniec koncertu było jeszcze więcej żartów, energiczny nowoczesny taniec. I to jeszcze nie wszystko, ostatnie numery taneczne były mocno nacechowane emocjami, historią. Występ pod hasłem Stokrotki   odtworzył duszy i dziewczyn na scenie i widzów. Historia o ciężkim, a czasem niesprawiedliwym życiu kobiety jeszcze raz pokazało, że mają coś do przekazania ludziom,  i to jest głównym atutem tego zespołu. I to jest zasługa nie tylko uczestników, ale i kierownika grupy Viktorii Lytvynowej, która przez cały czas przeżywała razem z nimi, wspierała swoich uczniów.

Studklub jest jeszcze jednym kierunkiem na uniwersytecie, - tak mówią o nich przyjaciele. Przez 40   lat na  Uniwersytecie Ekonomii w Odesie studenci  tworzą swój kulturny ośrodek i niszczą granicy pokazując swoje talenty na terenie Europy.

Pilnie pracujemy nad żartami, czasem bywa tak, że powiedzmy z 100 żartów tylko 20 są dobrymi, a 2-3 tylko podejdą dla występu. Czasami nie śpimy całą noc, ale lubimy tym się zajmować – powiedział jeden z uczestników kabaretu.

Koncert jest zorganizowany przez Fundację Inicjatywy Artystycznej Unisson wspólnie z Klubem IQ (WSIiZ).

YULIIA MYKHAILIUK

    

Wonder
Młyn ART GALLERY
Wschodnioeuropejska Galeria, artystyczny-wystawowe centrum

Młyn ART GALLERY

Organizatorzy zachodu :

-   Muzeum wsi i mlynarstwa "Młyn"

-   Międzynarodowy artystyczny plener "Kolor oksamytu"

-   Fundacja Artystycznych Inicjatywy Artystyczne „UNISSON”

 

Idea organizacji wschodnioeuropejskiej galerii, artystyczno-wystawowego centrum "Młyn" powstała podczas przeprowadzenia kolejnego Międzynarodowego artystycznego pleneru "Kolor oksamytu", który odbywał się we wrześniu 2014 r. w Polsce i Słowacji, i zaczynał się właśnie w Ustrzykach Dolnych, na Podkarpaciu.

Podkarpacie - jeden z najbardziej ciekawych geograficznych i etnograficznych regionów Polski. Dlatego Ustrzyki Dolne ze względu na przyrodnicze landszafty i kulturalne właściwości, cenne i wyjątkowe miasto.

Spojrzymy na miejscowe tradycje sztuki artystycznej. Właśnie tu w 1906 roku urodził się utalentowany malarz, grafik, członek Krakowskiego oddziału Asocjacji polskich malarzy, scenarzysta, pedagog, profesor Krakowskiej artystycznej akademii Jevhenij Vaniek. Również, tu, w 1929 r. zaczyna się życie rzeźbiarza, malarza, pedagoga Emanujila Myska. Mysko - maister portretowego gatunku ukraińskiego rzeźbiarstwa drugiej połowy 20 stulecia, laureat Państwowej premii im. Т. Szewczenka, stał na czele Lwowskiego Związku malarzy, akademik-założyciel Akademii sztuk Ukrainy. Ponad dziesięciolecie stojał na czele Lwowskiego instytutu stosowanej i dekoracyjnej sztuki (obecnie Lwowska narodowa akademia artystyczna).

 

 

W pobliżu jest muzeum artysty, którego szwajcarski maister Hans_Rudi_Higer ogłosił największym malarzem współczesności. Zdisław Beksinski - malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf. Nigdy nie dawał nazwy swoim obrazom, uważając, że każdy widz może zobaczyć własną treść i dowolnie interpretować obrazę. Światowy poziom twórczości jest napełniony symbolami, tajemniczymi aluzjami i fantastycznymi obrazami.

W takiej wysokoenergetycznej i informacyjnej atmosferze i dojrzała koncepcja stworzenia muzeum sztuki wschodnioeuropejskich krajów.

 

Dlaczego wschodnioeuropejska galeria? Dlatego, że organizatorzy mają na celu zaznajomić widza z twórczością artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Rumunii,Krajów bałtyckich i Mołdowy. Nie wyszczególniamy jakiś konkretny styl, nie faworyzujemy żadnego gatunku; zadanie pokazać wszystkie dostępne nam wektory wizualnej sztuki. Zasadą jest wspólne i koncepcyjne wystawy, pokazujące tylko zbiorowe wystawy, połączenie, przepływ wiedzy, informacji, ludzkich emocji między artystami, dlatego w wystawie uczestniczy 2 i więcej artystów. Stawiamy przed sobą ambicjonalny cel, przedstawić godny fachowy poziom autorów i artystycznych decyzji w naszych wernisażach. Ekspozycje zmieniają się średnio jeden raz na miesiąc, na przestrzeni roku.

 

Organizatorzy przeprowadzają międzynarodowy artystyczny plener "Kolor oksamytu". 2-3-razowy zachód, jeden z których obowiązkowo odbywa się na Czarnym morze, a inny w górach. Geografia i warunki zmieniają się w zależnści od pory roku, bogatego programu, kraju i terminu pleneru. Do uczestnictwa zapraszają się malarze, fotografowie, poeci, muzycy, ludzie innych twórczych fachów. Oprócz rysowania, body-artu i land-artu, odbywają się improwizowane koncerty, literackie czytania, sesje zdjęciowe, dyskoteki, degustacje miejscowych ciekawostek, odwiedzania regionalnych przyrodniczych i historycznych zabytków.

https://www.facebook.com/PlenerNaMoriKolirOksamitu   

Fundacja Inicjatywy Artystyczne „UNISSON” - to współnota twórczych, aktywnych ludzi w doświadczeniu których wiele ciekawych, rozmaitych, potężnych kulturalnych projektów, imprez, wydarzeń. Nasza wielocelowa działalność dotyczy kultury, edukacji, muzyki, historii, i innych form sztuki. Zajmujemy się organizacją plenerów, festiwali, koncertów, przygotowujemy wernisaże, maister klasy, dni narodowych kultur, jarmarki, wyprawy. Opracowujemy występy gościnne tury dla ansambli, galerii i indywidualistycznych artystów, nadajemy usługi logistyki osiedlin, transportu. Nasza wspólnota propaguje turyzm artystyczny

https://www.facebook.com/unissonart 

 Jedną z największych atrakcji turystycznych w Ustrykach Dolnych to muzeum wsi i mlynarstwa "Młyn". Młyn parowy został zbudowany w 1925 roku i zaprojektowany przede wszystkim do produkcji wysokiej jakości białej mąki. Muzeum Rolnictwa i mlynarstwa w Ustrykach Dolnych jest jedynym muzeum w Polsce, które pozwala zobaczyć pełną gamę technologii stosowanej w nowoczesnych zakładach z napędem. 1100 metrów kwadratowych dostępne dla gości na czterech piętrach.

 https://www.facebook.com/mlyn.muzeum 

 

Ważne jest również, że muzeum znajduje się w idealnym miejscu, na skrzyżowaniu dróg prowadzących do najbardziej znanych miejsc Bieszczad – gór i jeziora Solinskiego. Bieszczady,Beskidyto góry, duża częśćKarpat Wschodnich. Długość gór Bieszczadzkich około 150 km.

Jest to jeden z najmniej zaludnionych obszarów górskich Europy. Na terenie Polski w Bieszczadach znajduje się Bieszczadzki ParkNarodowy ( z języku ukrainskiego - Regionalny Park Krajobrazowy "Nadsyansky"). Ustrzyki Dolni to zimowa stolica Bieszczad.

Wonder
Reprezentacja projektu ukraińskiego basisty - Igora Zakusa
projekt Samba Kolo - na Rzeszowskim Rynku

Reprezentacja projektu ukraińskiego basisty - Igora Zakusa

20 września Fundacja Inicjatywy Artystyczne "UNISSON" miała przyjemność reprezentować projekt ukraińskiego  basisty Igora Zakusa - Samba Kolo na Rzeszowskim Rynku. Organizatorem festiwalu Kultura w Rzeszowie jest - Estrada Rzeszowska.

Od godziny 17.00 na Rynku odbył się koncert zapowiadający Rzeszów Jazz Festival.

W programie były także znany rzeszowski raper Eskaubei z nowym projektem Eskaubei i Tomek Nowak Quartet oraz światowej klasy brytyjska saksofonistka PATSY GAMBLE wraz z zespołem.

Wszystko to podczas Kultury od Kuchni, odbywającej się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Projekt Jazz Kolo z programem Samba Kolo to są:

Laura Marti - wokal,

Natalia Lebediewa - klawisze,

Ihor Zakus - bas-gitara,

Oleksandr Lebedenko - perkusja.

 

"Jazz-koło" - to projekt, stworzony dla wsparcia ukraińskiego jazzu, skierowany do zjednoczenia muzyków i rozwój ukraińskiej improwizatorskiej muzyki. Do projektu zostają zapraszane lepsze siły muzycznej elity kraju, stwarza się nowy, niespodziewany, ciekawy muzyczny produkt, który utrwala się. Za pomocą audio i wideo składa się archiwum ojczystej jazzowej muzyki.

Założyciel i ideowy inspirator Ihor Zakus. Wypuszczoną im 14 DVD i 15 CD płyt, zmontowano 45 muzyczno-telewizyjnych przekazań autorskiej muzyki jazzmenów ukraińskich. Transmitowane to zostaje na ТV kanałach "Kultura", "ТRК".

Ihor Zakus zebrał, skompletował i wypuścił swoistą audio-antologię ukraińskiego jazzu, co składa się z 7-miu CD płyt : "Bass-koło", "Guitar-Koło", "Piano-Koło", "Sax-Koło", "Drum-Koło".
Za ostatni rok w ramach projektu stworzono 10 programów impowizatorskiej muzyki, od bluesu, swingu do acid i rocku.
Wonder
Projekt Otwórz kulturę
festiwale, dni kultury, wystawy i wydarzenia kulturalne odbywających się w całej Europie

Projekt Otwórz kulturę

Program, który łączy różne festiwale, dni kultury, wystawy i wydarzenia kulturalne odbywających się w całej Europie . W tym programi zaangażowane zespoły śpiewu i tańca z całej Ukrainy. Głównymi uczestnikami są utalentowani młodzi ludzie, którzy kierowane poprzez muzykę i taniec przyczynia się do otwarcia i rozwoju ukraińskiej kultury za granicą. Ukraińska kultura jest niezwykle bogata i to oczywiście nie można zmieścić w dziesięć minut, choć tyle czasu może wystarczyć, aby zainteresować widza. Każdy występ jest impulsem, który uruchamia proces zainteresowania Ukrainą w świecie. Kultura jest bardzo ważna, tworzy wyjątkową przestrzeń kulturową i duchową.

Przedstawienia przeznaczone dla szerokiej grupy uczestników i widzów w każdym wieku, stanu i narodowości.

Przedstawiając swoją pracę nie jest jedyną rzecz. Kreatywne zespoły mają wyjątkową okazję nie tylko do udziału w festiwalu, ale także dowiedzieć się o historii kraju, które znają bardzo powierzchownie. Znajomość innych kultur i historii poprzez wycieczki, podróże, komunikacji i znajomości z innymi zwiększa potencjał twórczy i intelektualny młodzieży. Wzbogaca wewnętrzny, duchowny świat. Rozszerza perspektywę. Horyzonty światopoglądu.

Udział w programie pomaga dostrzec i docenić duchowne dziedzictwo, które ludzi zachowują w przez cały okres istnienia.

„Otwórz kulture” ma na celu rozwój wymiany kulturalnej.

W 2012 rozpoczął się pierwszy wyjazd, jeszcze przed założeniem Fundacji. Już w 2013 r., program połączył 6 krajów, 15 miast i prawie 1000 uczestników. Wszystko to za cztery lata.

 

Wonder
Short Films Overview. Art Stories from the East
Przegląd Filmów Krótkometrażowych, PracyTwórców ze Wschodu

Short Films Overview. Art Stories from the East

 • Short Films Overview
  Art Stories from the East

  Fundacja Inicjatywy Artystyczne "UNISSON" razem z Music Club SZAFA  i KINOPIXEL (Lwow)  zaprasza na Przegląd Filmów Krótkometrażowych, temat Sztuki w pracach Twórców ze Wschodu.


  Alexandr Judin (Herson)
  Pavel Levchuk (Kyiv)
  Maryna Artemenko (Kyiv)
  Taisiya Kanygina (Moskva)
  Ksenija Kalinichenko (Kyiv)
  Ivan Ischenko (Lwow)
  Aigul Mineeva (Lwow)


  24.04.2014 odbył się pokaz filmów krótkometrażowych. Zostały one przygotowane przez różnych reżyserów, których łączy jedno - wspólne dążenie do tworzenia czegoś wyjątkowego. Chcielibyśmy za pośrednictwem sztuki zebrać przed jednym ekranem wszystkich gości i przyjaciół w niezwyklej, niesamowitej atmosferze. Wybraliśmy filmy, które będą łatwe w odbiorze dla każdego widza. Warto spróbować nowego kina, nauczyć się czegoś innego, popatrzyć na świat i życie innymi oczami.